Mogłoby się wydawać, że działka stanowi jeden z prostszych typów nieruchomości jeśli chodzi o jej zakup. Mamy tu do czynienia z samym gruntem bez zabudować, a zatem jest mniej elementów, które należy rozpatrzyć czy zweryfikować. Jednakże to tylko pozory, gdyż właśnie kupując działkę należy zatroszczyć się o wiele różnych kwestii formalnoprawnych. Niedopatrzenie lub zaniechanie pewnych działań przed transakcją może spowodować, że owszem transakcja dojdzie do skutku, ale nie będziemy w stanie korzystać z działki w sposób jaki sobie zaplanowaliśmy. Może się na przykład okazać, że przez sam środek działki, którą właśnie zakupiliśmy przebiega rura ciepłownicza co praktycznie wyklucza jakiekolwiek dalsze inwestycje. A zatem mamy działkę, która nie spełnia swojej podstawowej funkcji. Należy zatem zbadać kilka podstawowych kwestii, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji zarówno przed transakcja jak i po niej. Między innymi:
-
Czy na działce ustanowione są jakiekolwiek obciążenia – mowa tu na przykład o hipotece lub też służebności. Informacje te można uzyskać zaglądając do księgi wieczystej nieruchomości, choć nie zawsze są one faktycznie ujęte w dokumentacji.
-
Czy istnieje miejski plan zagospodarowania przestrzennego lub czy są już wydane dla działki warunki zabudowy – kwestie te bezpośrednio determinują jaką nieruchomość można będzie wybudować na terenie działki.
-
Status działki – należy ustalić czy jest to działka rolna (grunt orny) czy też działka wyłączona z produkcji rolnej przeznaczona pod zabudowę. Status działki wpływa bezpośrednio na jej cenę, a więc trzeba się dokładnie rozeznać, aby upewnić się, że cena jest adekwatna do charakteru nieruchomości. Może się zdarzyć, że mamy do czynienia z działką leśną choć po wyglądzie nic na to nie wskazuje. Właściciel może wykarczować las, lecz nie dopełnić formalności w urzędach, gzie działka może cały czas figurować jako leśna.
-
Czy jest publiczna droga dojazdowa do działki – kupując działkę możemy mieć często do czynienia z terenami niezabudowanymi i jeszcze niezagospodarowanymi. W takich sytuacjach bywa, że owszem, jest droga polna, lecz może to być prywatna droga, a więc musielibyśmy ustanowić służebność przejazdu od właściciela. Fakt, że fizycznie istnieje droga, którą można dostać się do działki nie oznacza, że będziemy mogli swobodnie z niej korzystać po transakcji.
-
Czy dookoła są działki leśne – teoretycznie mogłoby się wydawać, że nie ma większego znaczenia co jest dookoła działki, którą chcemy nabyć, jednakże ma to istotne znaczenie, gdyż ważne, aby odległość między naszą działką a najbliższym terenem leśnym wynosiła minimum 12 metrów.
-
Czy w pobliżu działki znajduje się zbiornik wodny – znów to nie tylko działka, którą nabywamy ma znaczenie, lecz liczą się również sąsiednie tereny, gdyż w przypadku zbiorników wodnych, odległość między najbliższym zbiornikiem, a budynkiem, który mamy w perspektywie postawić na działce musi wynosić minimum 100 metrów.
-
Co już jest lub co może powstać na działkach sąsiednich – ta kwestia wiąże się również z analizą miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego. Ważne jest zatem, aby w miarę możliwości zbadać jakie pozwolenia na budowę są wydane dla działek w okolicy. Możemy w tek sposób uniknąć niechcianego sąsiedztwa uciążliwych zakładów produkcyjnych czy usługowych, składowisk, itd.
Czy działka jest uzbrojona w media (prąd, woda, gaz, sieć telekomunikacyjna, etc.), lub czy nie wystąpią problemy z jej uzbrojeniem. Ma to bezpośredni wpływ na koszty przyłączenia konkretnych mediów oraz późniejsze koszty związane z eksploatacją działki.
Należy również zwrócić uwagę czy w odległości mniejszej niż 50 metrów od działki umiejscowiony jest wał przeciwpowodziowy lub czy odległość od torów wynosi co najmniej 20 metrów. Dochodzą tu również kwestie wiatraków znajdujących się w okolicy (jeśli takie są) oraz czy działka nie jest przypadkiem na terenie szkód górniczych.
Wiele aspektów dotyczących działki jest dość uniwersalna, lecz mogą również wystąpić te, które są charakterystyczne typowo dla konkretnej działki. Jak można zauważyć, mimo, że na działce jeszcze niczego nie ma to jej nabywca musi zwrócić uwagę na bardzo wiele spraw analizując zarówno przeszłość nieruchomości jak i patrzeć w przyszłość. Zadanie to może być zatem przytłaczające i czasochłonne dlatego warto rozważyć skorzystanie z pomocy wykwalifikowanego biura jak na przykład Proneo; Biura Nieruchomości w Koninie. Współpraca z licencjonowanym pośrednikiem nieruchomości daje poczucie komfortu i spokoju, a całe przedsięwzięcie związane z zakupem działki czy dowolnej innej nieruchomości jest w dobrych rękach. Jednakże, osobom, które decydują się samodzielnie znaleźć i zakupić działkę polecamy powyższa lekturę, aby całe zadanie mogło przebiec jak najsprawniej.