Styl prowansalski we wnętrzu

Długoletnie tradycje narodowe, słoneczna elegancja, romantyzm oraz harmonia kolorów idealnie prezentują to, na czym opiera się prowansalski styl we wnętrzu. Właściciele domów i mieszkań w tym stylu tworzą niezwykle oryginalne wystroje, które urzekają swym wyglądem, prostotą i naturalnością. Panuje w nich atmosfera umożliwiająca spokojne wykonywanie prac domowych i zapewniająca przyjemny odpoczynek. Styl prowansalski jest zupełną przeciwnością nowoczesnego stylu. Jego wnętrze ma nas relaksować i przenosić w ciepły klimat nadmorskich kurortów. Ta idea skupia się na połączeniu różnych elementów i technik wystroju w jedną spójną całość. Styl prowansalski stawia na powściągliwość i dobry wygląd połączony z naturą.

Podstawy stylu

Piękno i urok stylu prowansalskiego opiera się na naturalności i skromności. Wchodząc do każdego wnętrza wyczujemy, że pochodzi ono od sprzed wielu lat. Zauważymy to przede wszystkim na postrzępionych i popękanych meblach, nierówno otynkowanych ścianach i sufitach, ciemnych belkach stropowych czy drewnianych pofałdowanych, niekiedy osmolonych półkach tuż nad kominkiem.

Kolorystyka

jest wybierana w stylu prowansalskim opiera się na zwykłych pastelach, wyblakłych kolorach niebieskiego i żółtego. Mocniejsze akcenty kolorystyczne dostrzegalne są tylko na dodatkach porozmieszczanych w różnych miejscach we wnętrzu. Ważną częścią stylu jest zawieszenie zasłon z prostymi wzorami kwiatowymi, położenie lnianych serwetek na stole, wazonów wypełnionych kwiatami.

Ręczne wykonanie

Styl prowansalski stawia na ręcznie tworzone meble z dęby, kasztana lub orzecha. Meble powinny być pomalowane na pastelowe kolory i postarzane, zawierającymi na sobie ręcznie malowane wzory kwiatowe. We wnętrzu dostrzegalne są także wyposażenie z kutego żelaza – balustrady, lampy, żyrandole czy oparcia krzeseł. Styl prowansalski stawia na dodatki w postaci licznych obrazów przedstawiających naturę – roślinność, krajobrazy, zwierzęta.

Najważniejsze wskazówki dotyczące aranżacji mebli

Niektórzy uważają, że utrzymanie stylu prowansalskiego w mieszkaniu jest niezwykle trudnym zadaniem i po latach znacząco odbiega od tego, co zamierzyliśmy pierwotnie. Jednak nie jest to argument, który powinien powstrzymywać nas przed przeistoczeniem swojego wnętrza. Co ciekawe, styl prowansalski to nie tylko styl wnętrza, to także sposób na życie.