Jak przeprowadzić czyszczenie klimatyzacji domowej?

Klimatyzacja nie jest już takim luksusem, jak dawniej, lecz coraz częściej uznawana jest za standard w naszych domach. Korzystając jednak z komfortu termicznego, powinniśmy mieć na uwadze fakt, że instalacja klimatyzacyjna jest urządzeniem eksploatacyjnym podatnym na zużycie i uszkodzenia, przy czym w jej wypadku dłuższa żywotność zależy od systematycznych serwisów i oczyszczania. Pozwala to nie tylko na dłuższe korzystanie z jednego urządzenia, ale i zapewnia jego sprawność odnośnie do naszego zdrowia. Co powinniśmy wiedzieć o czyszczeniu klimatyzacji i jak do tego przystąpić?

Uwaga na środki czyszczące

Podczas czyszczenia klimatyzacji nie można stosować pierwszych z brzegu Środów czyszczących. Nawet trudniejsze do usunięcia zabrudzenia przy wlocie oraz wylocie powietrza najlepiej zmyć delikatną tkaniną namoczoną w ciepłej wodzie i wytrzeć do sucha ściereczką. Stosowanie mocnych detergentów albo rozpuszczalników doprowadzi do sytuacji, w której niebezpieczne dla zdrowia lotne związki zostaną rozprowadzone po mieszkaniu i dostaną się do naszych dróg oddechowych. Niektóre mogą także uszkadzać klimatyzację.

Sposób na budowę domu – budowa z generalnym wykonawcą

Czyszczenie filtrów

Filtry klimatyzacyjne są elementami klimatyzatorów, gdzie trafia powietrze jako pierwsze. To one mają za zadanie oczyścić powietrze z wszelkich zabrudzeń i aby filtr dobrze spełniał swoją funkcję, musi być albo systematycznie czyszczony, albo wymieniany.

W zależności od tego, jaki mamy model, można czyszczenie filtra przeprowadzić za pomocą wody o określonej temperaturze, a zabrudzenia trudniejsze zmyć łagodnym środkiem czyszczącym. Czasami zalecane jest użycie środka bakteriobójczego.

Przy określeniu tego, czy filtr potrzebuje czyszczenia, nie musimy być całkowicie bezradni, gdyż wiele urządzeń ma zainstalowaną specjalną funkcję wskaźnika zabrudzenia filtrów. Równie częste w klimatyzatorach są filtry jednorazowe, które wystarczy wymienić zgodnie z instrukcją.

Taca skroplin

Taca skroplin również wymaga oczyszczenia, a zaniedbania w tym zakresie mogą doprowadzać do przecieków w instalacji. Zawsze zresztą należy pamiętać, że zanieczyszczony klimatyzator będzie gorzej pracował. Będzie mniej wydajny, głośniejszy, pochłonie więcej energii elektrycznej, będzie więc droższy w użytkowaniu i przede wszystkim szkodliwy dla naszego zdrowia.

Skraplacz oraz parownik

Te dwa elementy klimatyzacji również wymagają konserwacji. Szczególnie na wpływ środowiska i zanieczyszczenia narażony jest skraplacz, gdyż jest to urządzenie pracujące na zewnątrz. Mocno zanieczyszczony skraplacz będzie głośniej pracował, łatwo więc odgadnąć, że większe obciążenie sprężarki wynika z zanieczyszczeń. W tym wypadku niezbędne są odpowiednie preparaty chemiczne, dlatego zaleca się założenie rękawic ochronnych oraz okularów. Parownik natomiast wymaga środków łagodniejszych, a czyszczenie przeprowadza się od góry. Poczynając od wymiennika ciepła i spłukując wszelkie zanieczyszczenia aż na sam dół.

Serwis klimatyzacji

Klimatyzacja to nie tylko przyjemność, lecz również pewne obowiązki, ale których nie trzeba koniecznie podejmować się samodzielnie. Serwis klimatyzacji lepiej jest zamówić, chociażby do trudniejszych okresowych przeglądów, ale także do oczyszczania parownika, czy skraplacza. Specjaliści nie tylko zapewnią wydajną klimatyzację, ale ci rzetelni dają na swoją pracę również gwarancję.

1 Comment
Marek
18 czerwca, 2021

Super post, dzięki!