Najważniejsze wskazówki dotyczące aranżacji mebli

Właściwie ustawienie mebli w pokoju na pierwszy rzut oka wydaje się dość łatwym zadaniem. Jednak Ci, którzy spędzili na tym wiele godzin wiedzą, że aranżacja wymaga poświęcenia czasu i sił. Niekiedy wiąże się z wielokrotnym przestawianiem mebli z miejsca na miejsce, w celu uzyskania jeszcze lepszego efektu. Wiedząc, o tym jak istotnym elementem są meble w pomieszczeniu przygotowaliśmy kilka porad, o których musisz wiedzieć zanim zaczniesz zmieniać aranżację wnętrza.

Punkt centralny

Jedną z najłatwiejszych możliwości jest ustawienie mebli wokół centralnego punktu pokoju. Czym ono jest? Najprościej mówiąc jest to miejsce, w które kierują się nasze oczy już po samym przekroczeniu drzwi do danego pomieszczenia. Musi być to coś, co się wyróżni i przykuje naszą uwagę. Mamy wiele sposobów przykucia uwagi – od wielkiego okna, po kominek czy wbudowane półki. Jeżeli nie posiadasz na ten moment odpowiedniego elementu wnętrza, które może zwrócić uwagę możesz je w prosty sposób wykonać lub nabyć. Spróbuj powiesić obraz lub postawić rzeźbę. Kiedy już masz wybrany punkt centralny, kolejnym krokiem jest ułożenie mebli, w taki sposób, by podkreślał to najważniejsze miejsce. Główne meble powinny być umiejscowione blisko punktu centralnego. Ustawiając je musisz uczynić to tak, by niejako kierowały one wzrok we właściwym kierunku.

Wzdłuż ścian

Podstawowym błędem aranżacji jest ustawianie mebli wzdłuż ścian, tak by przy każdej ścianie znajdowały się komody, sofy, stoły, siedzenia itd. Oczywiście wiemy, że niejeden wybiera te opcję myśląc, że dzięki temu zwiększy ilość wolnej przestrzeni. Jednak trzeba na to popatrzeć z innej strony. Otóż w ten sposób tworzymy niejako martwą przestrzeń na środku pokoju, przez co aranżacja wygląda na surową, monotonną i niedokończoną. Jak możesz to zmienić? Przede wszystkim zadbaj o odsunięcie mebli od ścian. Nie chodzi jednak o to, by przesunąć je tylko do środka pokoju. Warto zadbać o połączenie je w konkretne grupy. Nie tylko pozwoli na ciekawe zaaranżowanie przestrzeni, ale również ułatwi rozmowę i wywołanie przyjaznej atmosfery.

Schemat pokoju

Innym istotnym czynnikiem w aranżacji pomieszczenia jest stworzenie przestrzeni tak, aby znajdujące się we wnętrzu meble i dekoracje nie zaburzały poruszania się. Na pewno nikt nie czułby się komfortowo w miejscu, w którym co chwilę musiałby się przedzierać lub potykać o meble. By odpowiednio zaaranżować pokój pod tym względem należy zacząć od stworzenia szybkiego planu pomieszczenia. Warto narysować sobie strzałki wskazujące ścieżki, którymi wchodzi się, wychodzi i najczęściej przemieszcza się we wnętrzu. Dopiero potem nanieś meble i dekoracje, co pozwoli Ci we właściwy sposób dostosować pomieszczenie.

Styl prowansalski we wnętrzu

Zakupy

Na końcu dochodzimy do tego, co przez wielu określane jest jako najlepszą sprawą w aranżacji, czyli kupowanie nowych mebli. Niezbędne jest wczesne przemyślane wybranie odpowiedniego wyposażenia. Nie ma nic gorszego niż wydanie swoich ciężko zarobionych pieniędzy i późniejsze przekonanie się, że nie pasują do stylu wnętrza lub są za duże. Przygotuj się rzetelnie, by to, co kupisz nadało ciekawego charakteru całemu mieszkaniu, było funkcjonalne i współgrało z innymi pokojami.